Mi a különbség coaching és mentoring között ?

2017.04.29

Gyakran hallom üzleti berkekben vezetőktől, hogy "megcoacholtam a beosztottaimat." Ezzel mit is szeretnénk elérni? Mi a célja ennek az úgynevezett coachingnak?

Először tisztába kell lennünk a coaching fogalmával. Ehhez nem kell tudósnak lennünk vagy tudományos szaklapokat fellapozni, elég csak megnézni az internetet. Ha így teszünk akkor hamar világossá válik számunkra, hogy a coaching egy különleges kapcsolat két ember között. 

Méghozzá egy egyenrangú kapcsolat. 

Nem beszélhetünk fölé- vagy alárendeltségről mivel a coaching egy segítő szakma. 

Sokak számára itt bukik a történet sajnálatos módon mivel alapból egy alá- és fölérendelt viszonyról beszélünk vezető és beosztott között. Hiába szeretnéd coacholni a beosztottad, ha nem foglalkoztál eddig hasonló szakmával, akkor ezek csak levegőben elpuffogtatott szépen csengő szavak. Persze nagyon trendi és nagyon szép azt mondani hogy én coacholtam valakit, sajnos manapság egyre többen használják ezt a szót indokolatlanul, ezáltal saját magukat és a beosztottjaikat csapják be.

Hiába szeretnél segíteni a beosztottjaidon, és itt lehet szó feedbackről, vagy meetingről, nem fogod tudni "megkócsolni", mert az, amit te csinálsz az nem coaching hanem mentoring!

De akkor mi is a mentoring? 

Nagyon sok definíció létezik természetesen az interneten. Számomra a mentoring egy olyan kapcsolat, ahol egy tapasztalt mentor adja át a tudását egy olyasvalakinek, aki ebből előnyt tud kovácsolni, amiből haszna származik. Természetesen ez két irányú dolog hisz a mentorált és a mentor is tud fejlődni egy ilyen alkalom során. Mert a mentoring erről szól, hogy bátorítsunk és oktassunk

Ezáltal a másik fél érzi a támogatást, érzi a törődést és megtanulja azokat a módszereket, amik munkája során hasznosak lehetnek, és a tapasztalataidból előnyt kovácsoljon magának!

Összegezve, a mentoring oktatást, támogatást és biztatást jelent. 

A leírtak alapján kérdezd meg magadtól, hogy amikor foglalkozol egy beosztottaddal, hogyan tud fejlődni, és leülsz vele beszélgetni, tippeket adsz neki hogy csinálhatna valamit jobban akkor az itt olvasottak alapján te coacholsz vagy mentorálsz? Egyenrangú partner vagy, vagy inkább egy vezető, aki a tapasztalatait és tudását átadja az arra érdemesnek a fejlődés érdekében.

Ha felkeltette az érdeklődésedet ez a rövid cikk akkor nyomj egy lájkot a facebook oldalon, hogy értesülj az ezt követő cikkekről is, mivel a továbbiakban az a célom, hogy egy kicsit bővebben kifejtsem a coaching és mentoring fogalmát.

Szeretném elérni hogy a beosztottak ne elrettentő hanem követendő példaként tekintsenek rád. 

© 2017-2018 Németh Lóránt minden jog fenntartva 
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el